Wiejski stół – jaki powinien być, co na nim się znajduje, do jakich tradycji się odwołuje?

Na weselu trzeba też zjeść SWOJSKO

Stół wiejski – obowiązkowy przystanek każdego gościa weselnego

Stół wiejski to obecnie nieodłączny element wyposażenia każdego wesela. Doskonale pasować będzie zarówno do eleganckiego domu weselnego, jak i na przyjęcie w zupełnie innym klimacie. Nie ma jednak na nim miejsca na wykwintne potrawy. To stół, który oferuje tylko i wyłącznie tradycyjne dania, których smak każdy z gości wspomina z sentymentem.

Wiejski stół obfituje przede wszystkim w swojskie wędliny, wędzonki, kaszanki, kiełbasy, boczki i salcesony. Kuszą one zapachem rozchodzącym się w dużym promieniu od lokalizacji stołu. Są to często własnoręcznie przygotowane przez teścia, teściową lub innego członka rodziny wyroby przywołujące wspomnienia z dzieciństwa.

Na zagrychę

Taki mięsny stół wzbogacony jest zazwyczaj w chlebek na zakwasie, smalczyk, ogórki kiszone, a także coraz częściej w bimberek własnej roboty. Wyprawy panów do wiejskiego stolika kończą się zazwyczaj właśnie na wielokrotnym próbowaniu licznych trunków produkcji własnej i chwiejnym powrocie do partnerek.

Na stole wiejskim musi być suto, swojsko i smacznie. I nie ma ani jednej osoby na weselu, która choćby chwili przy nim nie spędziła. Niecodziennie bowiem ma się okazję skosztować tak pełnowartościowych wyrobów. A poza tym, przy stole wiejskim zawsze jest wesoło i trafia się okazja do dyskusji z daleką rodziną.

Organizacja wiejskiego stołu – samodzielnie, czy profesjonalnie?

Wiejski stół organizuje zazwyczaj sala weselna (lub w naszym przypadku hotel Jakub Sobieski). To pewność, że jedzenie będzie dobrze przygotowane, smaczne i świeże. Zawartość stołu przeważnie uzupełniana jest o wyroby członków rodziny Państwa Młodych, którzy lubią pochwalić się, że “sami robili/pędzili/wędzili” 😉

Samodzielnie przygotowane wędliny, czy alkohol mają niestety jedną wadę. Nie posiadają stosownych pozwoleń i certyfikatów – są przez to mniej bezpieczne od tych, które zapewnia sala weselna. Istnieje zatem obawa, o nie najlepsze przyswojenie danego produktu. Warto więc poważnie zastanowić się nad tym, komu powierzyć wyposażenie stołu wiejskiego.

Stół wiejski ma magiczną moc przyciągania

Aby stół wiejski wywarł odpowiednie wrażenie na gościach (zarówno wizualne jak i organoleptyczne), oprócz smakowitego poczęstunku musi oferować atrakcyjne rozmieszczenie noży, serwetek, talerzyków i kieliszków – aby goście przechodzący obok, mogli zawsze skosztować czegokolwiek, co skusiło ich zapachem.

Wiejski stół musi być właściwie ustawiony – to idealne miejsce do integracji gości weselnych. Dlatego ważne jest, aby wokół niego było sporo wolnej powierzchni mogącej pomieścić kilkoro rozbawionych członków rodziny. Ilość jedzenia, które znajdzie się na takim stoliku musi być dopasowana do liczby gości. Każda potrawa jest bowiem zazwyczaj kosztowana raczej symbolicznie.

Hotel Jakub Sobieski w ofercie weselnej posiada wiejski stół wraz ze smakowitymi specjałami

Kącik weselny z wiejskim stołem wymaga swoistej organizacji. Jeśli nie ma kogoś, kto mógłby poświęcić się temu w stu procentach, a w czasie weselnej zabawy doglądałby stołu, lepiej pozostawić stół wiejski sali weselnej.

Obsługa, bogatsza w doświadczenie, idealnie dopasuje ilość potrzebnego jedzenia, będzie pilnowała, by niczego nie zabrakło i towarzyszyła w ciekawych rozmowach gości zebranych przy wiejskim jadle. Dlatego podczas organizacji wesela hotel Jakub Sobieski zawsze poleca się do przygotowania stołu wiejskiego.

Comments are closed.